Lekka, tania i sprytnie zaprojektowana: Micro od First Camper o mało co nie umknął mi uwadze wśród całej reszty przyczep na Caravan Salon. Na szczęście tylko o mało co.
Ta mała mini-przyczepa waży pusta zaledwie 299 kilogramów – mniej niż niejeden motocykl turystyczny. Zostaje więc naprawdę sporo zapasu, jeśli chodzi o ładowność. Także cena bazowa, wynosząca 4899 euro, jest bardzo przystępna.
Ale czy przy tej wspomnianej „okazyjnej cenie” rzeczywiście zostaje, co właściwie potrafi Micro, gdzie ma swoje ograniczenia i co mi się naprawdę podoba w modelu biznesowym tej firmy – o tym przeczytasz w tym artykule.
Spis treści
- Kto stoi za First Camper?
- Wymiary First Camper Micro
- Kuchnia zewnętrzna pod kanapą
- Spanie: kanapa na dole, namiot dachowy na górze
- Co jest w standardzie, a czego nie
- Ile naprawdę kosztuje Micro Camper?
- Czy First Camper Micro nadaje się do holowania autem elektrycznym?
- Dane techniczne w skrócie
- Moje podsumowanie: komu opłaca się Micro Camper?
Kto stoi za First Camper?
Firma ma siedzibę w Hasede koło Hildesheim, bezpośrednio przy autostradzie A7 między Hanowerem a Hildesheim. Właścicielką jest Mona Brand, sama będąca camperką. W ofercie znajduje się sześć mini- lub mikro-przyczep, od modelu Nano już od 2999 euro, aż po Medi od 7199 euro, a do tego namioty dachowe i camper rowerowy.
Wszystkie modele mają dopuszczalną masę całkowitą do maksymalnie 750 kilogramów. Wystarczy więc zwykłe prawo jazdy kategorii B, o ile twój pojazd ciągnący waży poniżej 3,5 tony.
Wymiary First Camper Micro
Na zewnątrz Micro mierzy 370 x 157 x 193 centymetry. Wewnątrz zostaje 253 x 110 x 125 centymetrów. Nie da się więc w nim stanąć prosto. Za to mieści się w standardowym garażu i prawie nie zauważysz go w lusterku wstecznym. 157 centymetrów szerokości to mniej niż w większości małych samochodów miejskich.
Kuchnia zewnętrzna pod kanapą
To element, który zaskoczył mnie najbardziej. Wewnątrz stoi wzdłużna kanapa. Otwierasz tylne drzwi, wyciągasz spod niej kuchnię i gotujesz na zewnątrz, mając suche wnętrze za plecami.
Dla przyczepy tej wielkości to trafne rozwiązanie. Przy szerokości 110 centymetrów nie chcesz gotować w środku, a tym bardziej na gazie. Dzięki temu wnętrze pozostaje czyste, suche i wolne od zapachów gotowania, a kuchnia znika z powrotem, gdy ruszasz w drogę.

Spanie: kanapa na dole, namiot dachowy na górze
Wzdłużna kanapa rozkłada się w jednolitą powierzchnię do spania. Do tego dochodzi materac o wymiarach około 190 x 110 centymetrów. We dwoje robi się przytulnie, dla jednej osoby jest to komfortowe.
Kto potrzebuje więcej miejsca, może opcjonalnie „dobudować” na górze: First Camper oferuje ramę wewnętrzną do montażu namiotu dachowego albo od razu ramę pod namiot dachowy zamiast relingu dachowego. Z namiotem dachowym śpisz we czworo, a na dole możesz siedzieć, podczas gdy dzieci są już w łóżku na górze.

Co jest w standardzie, a czego nie
W tym punkcie trzeba uważnie patrzeć. W cenie podstawowej znajdziesz:
Konstrukcję warstwową z 30-milimetrową izolacją w ścianach i dachu
Podłogę z 15-milimetrowej płyty wielowarstwowej
Wykładzinę podłogową z PVC
Koło podporowe
Cztery boczne stopnie
Dwa okna uchylne z moskitierą i roletą zaciemniającą
Zamykane drzwi tylne
Dwie podpory nożycowe z korbą
To wszystko. Bez materaca, bez kanapy, bez kuchni, bez prądu, bez układu hamulcowego. Micro za 4899 euro to więc dobrze zaizolowana, pusta skrzynia z dokumentami – czyli jeszcze nie na wyjazd urlopowy.
Reszta pochodzi z listy opcji: skrzynia pod łóżkiem z klapą, materac, okno dachowe, drzwi boczne zamykane od środka i z zewnątrz, dodatkowe okno boczne, półki z oświetleniem LED, instalacja 230 V, prąd w wersji podstawowej z wyłącznikiem różnicowoprądowym, bezpiecznikiem, trzema gniazdkami i 20-metrowym kablem, przygotowanie pod autonomię energetyczną, listwa kederowa, bagażnik rowerowy na dyszlu, wersja z hamulcem i amortyzatorem kół, dwie dodatkowe podpory.
Ile naprawdę kosztuje Micro Camper?
Przeliczyliśmy dwa „skrajne” warianty wyposażenia, żeby zbliżyć się do realistycznej wartości.
Wariant 1: minimalistyczny (tylko spanie i prąd, gotowanie na własnej kuchence)
Pozycja | Cena |
|---|---|
Cena bazowa Micro Camper | 4899 € |
Materac 190 cm x 110 cm | 189 € |
Okno dachowe wraz z montażem | 279 € |
Podstawowa instalacja elektryczna | 219 € |
Dokumenty pojazdu / przygotowanie do odbioru | 249 € |
Suma | 5835 € |
z wersją hamowaną (dopuszczalna prędkość 100 km/h) | 6384 € |
Wariant 2: komfortowy (pełne wyposażenie, stan na wrzesień 2026)
Pozycja | Cena |
|---|---|
Cena bazowa Micro Camper | 4899 € |
Siedzenie i spanie wraz z wysuwaną kuchnią z tyłu | 2999 € |
Namiot dachowy Wallaby 2 | 1299 € |
Rama pod namiot dachowy zamiast relingu dachowego | 999 € |
Wersja hamowana wraz z amortyzatorem | 549 € |
Skrzynia pod łóżkiem z klapą / schowek | 499 € |
Drzwi boczne zamykane od środka | 499 € |
Materac dwuczęściowy | 399 € |
Ścianka filcowa | 399 € |
Przyłącze prądu 230 V / CEE / lampa | 399 € |
Plandeka całoroczna | 399 € |
Półki z oświetleniem LED | 299 € |
Okno dachowe wraz z montażem | 279 € |
Bulaj w drzwiach tylnych | 279 € |
Bagażnik rowerowy 2-miejscowy na dyszlu | 279 € |
Listwa kederowa tył i boki | 249 € |
Dokumenty pojazdu / przygotowanie do odbioru | 249 € |
2 podpory przednie na korbę | 149 € |
Przygotowanie do autarkii | 99 € |
Suma | 15 221 € |
z aluminiową ramą wewnętrzną namiotu dachowego zamiast standardowej ramy | 15 821 € |
Jeśli chcesz policzyć swoją własną konfigurację, znajdziesz tutaj aktualny cennik (stan na wrzesień 2026).
Czy First Camper Micro nadaje się do holowania autem elektrycznym?
Tu robi się ciekawie, bo przy holowaniu elektrykiem głównym wrogiem nie jest waga, tylko opór powietrza. ADAC w testach zestawów zmierzył wzrost zużycia energii nawet o 80%, a przy dużej przyczepie kempingowej zasięg na autostradzie może spaść nawet o połowę.
Micro ma 157 centymetrów szerokości i 193 centymetry wysokości. Dzięki temu za niemal każdym SUV-em, kombi czy crossoverem w dużej mierze zostaje w ich cieniu aerodynamicznym. Mimo to warto sprawdzić trzy rzeczy:
Dopuszczalną masę holowaną. Różni się ona mocno w zależności od modelu auta elektrycznego. Suzuki e-Vitara i Mercedes EQE w podstawowej wersji mogą ciągnąć 750 kilogramów, Tesla Model 3 oraz słabsze warianty VW ID.4 i ID.5 mieszczą się w 1000 kilogramach, mocniejsze modele ID oraz Kia EV6 dochodzą nawet do 1800 kilogramów. VW ID.3 w ogóle nie może ciągnąć przyczepy – tylko bagażnik rowerowy.
Z hamulcem czy bez. Micro w wersji podstawowej jest bez hamulca najazdowego. Dopuszczalna masa holowana bez hamulca jest w wielu autach wyraźnie niższa niż z hamulcem. Jeśli twoje auto ma tu niewielki zapas, wersja z hamulcem to konieczność, a nie dodatek. Daje ci też dopuszczenie do jazdy z prędkością 100 km/h – bez hamulca na autostradzie wolno jechać tylko 80 km/h.
Efekt namiotu dachowego. Gdy na dachu stoi namiot, część aerodynamicznej przewagi znika. Namiot wystaje ponad linię dachu twojego auta i łapie wiatr. Jeśli często jeździsz elektrykiem na długich trasach, weź to pod uwagę.
Dane techniczne w skrócie
Micro Camper | |
|---|---|
Wymiary zewnętrzne (dł. x szer. x wys.) | 370 x 157 x 193 cm |
Wymiary wewnętrzne (dł. x szer. x wys.) | 253 x 110 x 125 cm |
Masa własna (wersja podstawowa) | 299 kg |
Dopuszczalna masa całkowita | 750 kg |
Ładowność (wersja podstawowa) | 451 kg |
Miejsca do spania | 2, z namiotem dachowym do 4 |
Powierzchnia spania | ok. 190 x 110 cm (opcja) |
Konstrukcja nadwozia | kanapkowa, izolacja 30 mm |
Podłoga | płyta wodoodporna, 15 mm |
Hamulec | seryjnie bez hamulca najazdowego |
Cena od | 4899 euro |
Pojazd targowy z zabudową i namiotem dachowym | ok. 12 000 euro |
Czas oczekiwania | ok. 4 miesiące |
Ceny zawierają 19% VAT, stan na wrzesień 2026.
Moje podsumowanie: komu opłaca się Micro Camper?
Micro nie jest dla ciebie, jeśli chcesz stać w przyczepie wyprostowany, brać prysznic albo spędzić w niej cały dzień podczas ulewy. Jest na to za mały – i wcale nie udaje czegoś innego.
Pasuje do
ludzi, którzy żyją na zewnątrz, a w środku głównie śpią,
par z autem elektrycznym lub małym samochodem holującym,
bywalców festiwali,
surferów, wspinaczy,
wszystkich, którzy potrzebują suchej, izolowanej bazy wypadowej, a nie mieszkania na kołach.
I oczywiście do wszystkich, którzy chcą sami zrobić zabudowę: solidna, izolowana kabina z dokumentami za mniej niż 5000 euro to dobry punkt wyjścia.
Wszystkie dalsze informacje o zakupie i wynajmie znajdziesz na stronie First Camper.


0 Kommentare
Noch keine Kommentare — sei die/der Erste und teile deine Erfahrung!
Danke!
Dein Kommentar wartet auf Freischaltung und erscheint, sobald er moderiert wurde.